Dva v jednom

2. 3. - 20. 4. 2023 Aktuální výstava

VÝSTAVA ATELIÉRU SKLO A ATELIÉRU S+M+L_XL – KOV A ŠPERK VYSOKÉ ŠKOLY VÝTVARNÝCH UMĚNÍ V BRATISLAVĚ 


Kurátoři:
Naďa Kančevová, Patrik Illo (vedoucí ATELIÉRU SKLO), Karol Weisslechner (vedoucí ATELIÉRU S+M+L_XL – KOV A ŠPERK)   

Odborná spolupráce:  Palo Macho, Milan Opálka, Kristýna Španihelová, Matúš Cepka 

Výstava představí činnost dvou progresivních ateliérů katedry Užitkové umění Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě – ateliéru Sklo, vedeného Patrikem Illem, a ateliéru S+M+L_XL – KOV A ŠPERK, vedeného Karolem Weisslechnerem.  

„Sklářská“ část výstavy, plánovaná ve Zlíně, bude mapovat vývoj ateliéru Sklo VŠVU od roku 2010, kdy převzal jeho vedení doc. Mgr. art. Patrik Illo. Za tu dobu se v archivu ateliéru soustředilo mnoho prací studentů, které jsou nejen cennými dokumenty vzdělávacího procesu v koncepci P. Illa, ale zejména nahlížení na možnosti uplatnění sklářského designu a umění v současném světě. 

Ateliér se zaměřuje na výuku v oblastech designu i volného umění. Staví na znalosti sklářských technologií, které získávají studenti jednak ve školních dílnách, ale také přímo v provozech špičkových výrobců na Slovensku i v České republice. Sklo je materiál svázaný se staletou historií řemeslné tradice, ale s otevřeným potenciálem aktuálně přijímat a zpracovávat podněty současného umění a designu. V tomto smyslu je i postaven program výuky – po zvládnutí sklářských technologií nasměrovat budoucí absolventy k designérské profesi, nebo volnému umění, tedy dvěma polohám, které rámcují disciplínu skla. 

Ateliér S+M+L_XL – KOV A ŠPERK, je jediný svého druhu na Slovensku a patří mezi nejmladší ateliéry na VŠVU. Název ateliéru S+M+L_XL – KOV A ŠPERK se odvíjí od velikostních označení, která vyjadřují filozofii širokospektrálního působení a zaměření výuky od drobných šperkařských artefaktů přes design průmyslově realizovatelných předmětů velkorozměrné práce do konkrétních architektonických prostor. Ateliér v individuálním programu výuky poskytuje ty nejlepší podmínky pro rozvoj tvůrčí osobnosti studenta tak, aby mohl rozvíjet svůj talent a tvůrčí schopnosti v celé šíři a později byl v praxi úspěšným výtvarníkem či designérem.  

Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy, která proběhne 1. března 2023 v 18 hodin. 

Výstavu uvede kurátorka Naďa Kančevová a vedoucí ateliérů Patrik Illo a Karol Weisslechner.

Těšíme se na vaši návštěvu!

 

Výstavu lze zhlédnout vždy od pondělí do čtvrtka, 13 – 18 hodin až do 20. dubna 2023.

Komentované prohlídky proběhnou:

 

Fotografie: Kristína Kiliková

 

 

Výstava se realizovala za finanční podpory Ministerstva kulturu. Děkujeme!