BEST IN DESIGN – BEST OF ’23

3. 5. - 19. 5. 2023

VÝSTAVA MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽE MLADÝCH DESIGNÉRŮ DO 30 LET 

Lidská schopnost navrhovat řešení a propojovat je s estetikou má obrovský dopad na kvalitu našich životů. Proto má smysl hledat nové cesty, po kterých se design může ubírat. Ty se často otevírají prostřednictvím zajímavých myšlenek, které vznikají narušením statusu quo, v místech, která nabízí diverzitu názorů a dávají prostor inovacím. Mezinárodní soutěž Best in Design dává už přes třináct let prostor novým talentům tyto cesty objevovat a rozvíjet. Finalisté 14. ročníku soutěže se představí od 3. do 19. 5. v Galerii G18 i veřejném prostoru města Zlín.

 

Jaká témata a přístupy akcentují ve své práci? Jak vidí svět, který nás obklopuje, a kam by se pod jejich rukama mohl ubírat? Jak funguje prolínání akademické půdy, ze které vychází, s byznysem? Výstava Best in Design Best of ’23 poskytne prostor pro propojování oděvu, vizuální komunikace a průmyslových řešení, produktů i služeb. Prostor pro setkávání, diskusi i zamyšlení nad tím, jak může současný design ovlivnit naši budoucnost.

 

Kurátorky výstavy:

NOÉMI VISKI

Noémi Viski je kurátorka umění a designu a novinářka působící v Budapešti. Spolupracuje s různými institucemi a organizacemi zabývajícími se uměním a designem, jako jsou OFF-Biennale Budapest, TELEP Gallery a Hype&Hyper. Jako redaktorka psala rozsáhle o umění, designu a architektuře ze střední a východní Evropy. V současné době je kurátorkou galerie K11 LABOR. Zajímají ji zejména designové projekty, které se sociálně citlivým nebo spekulativním způsobem zabývají naléhavými výzvami naší doby.

KITTI MAYER

Kitti Mayer je teoretička designu, která v roce 2013 absolvovala Univerzitu umění a designu Moholy-Nagy. Pracuje jako novinářka na volné noze a projektová manažerka v Budapešti. Pracovala jako redaktorka v online magazínu Hype&Hyper, kde se zaměřovala především na zajímavé designové projekty a značky ze střední a východní Evropy. Narodila se sice na Slovensku, takže se úzkostlivě zajímá o slovenský design, ale jejími favority č. 1 jsou čeští designéři. Pracovala jako manažerka designu pro několik maďarských designových značek (DOT for You, Fruzsi Fekete Jewelry atd.). Je kurátorkou budapešťské galerie TELEP. Podle jejího názoru: design by měl být univerzálním řešením lépe než jen „stylovou“ záležitostí.

 

Komentované prohlídky:

6. 5. Vernisáž je spojená s komentovanou prohlídkou výstavy, kterou provedou její kurátorky Noémi Viski a Kitti Mayer.

8.5. 15:30–16:00 komentovaná prohlídka s Klárkou Pelcovou, manažerkou Best in Design

10.5. 16:00–16:30 komentovaná prohlídka s Klárkou Pelcovou, manažerkou Best in Design