G18 vyrazila do Rigy

7. 6. 2024

Před několika týdny se univerzitní galerie G18 stala jedním z vítězů mezinárodního mikrograntu kulturní sítě European Network of Cultural Centres (ENCC). S naším projektem Komunitní galerie: budování značek zapojením komunit jsme vyrazili na konferenci Tracing the Trails: for Inclusive Culture in Unequal Times do lotyšské Rigy.

Na konferenci probíhalo také předávání certifikátů všem čtyřem vítězům letošní edice Up Grants, ocenění za galerii G18 převzala její manažerka Eliška Janáková. Eliška vítězný projekt návštěvnictvu představila krátkou prezentací společně s doprovodným workshopem, který nastínil jeho metodiku.

Více se o celém projektu můžete dočíst na stránkách ENCC zde.

Součástí nabitého programu konference byla také exkurze do kreativní čtvrti Provodnik. Tato čtvrť, založená v roce 1888 jako rusko-francouzský průmyslový podnik, byla kdysi druhou největší továrnou na pneumatiky na světě. Od roku 2018 je část areálu pronajímána podnikatelům a umělcům a v roce 2020 zde vzniklo kulturní centrum Točka. V roce 2022 se Provodnik oficiálně stal kreativní čtvrtí, kde se nyní konají umělecké workshopy, výstavy, čtení poezie, hudební a fotografické ateliéry, filmové projekty a další kulturní akce.