Pavel Dias Fotografie

15. 9. – 30. 9. 2021

Vernisáž výstavy je v úterý 21. 9. 2021 v 18:00

prof. Mgr. Pavel Dias, fotograf a pedagog

9. prosince 1938 – 19. dubna 2021

Pavel Dias patřil mezi významné české fotografy druhé poloviny dvacátého století. Svým dílem se pohyboval na pomezí novinářské a dokumentární fotografie, byl jedním z fotografů prvního domácího obrazového časopisu Mladý svět. V letech 1964–1983 byl fotografem spolupracujícím s různými časopisy. Věnoval se převážně reklamní fotografii. V letech 1983–1988 působil na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně jako vedoucí oddělení fotografie. V letech 1989–2009 byl profesorem na FAMU v Praze, v letech 2005–2018 rovněž vyučoval fotografii na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Ve své fotografické tvorbě akcentoval hluboce lidskou humanistickou fotografii. Díky zkušenostem s reportážní fotografií dokázal divákovi srozumitelně zprostředkovat určitou situací v daných souvislostech, snažil se o objektivitu a jeho fotografie se nevyznačují stylizovaným autorským rukopisem, kde forma vítězí nad obsahem. Pavel Dias se dlouhodobě zabýval fotografováním tematicky zaměřených cyklů. Rodinná zkušenost ho dovedla k cyklu věnovanému koncentračním táborům pod názvem Torzo holocaustu, fotografování koní zas znamenalo únik do svébytného světa niterného vztahu člověka se zvířetem a také v neradostném období normalizace využívat možnost dokumentování lidské společnosti prostřednictvím specifické atmosféry dostihových závodů.

 

Představujeme velmi stručný průřez tvorbou skvělého českého fotografa. Nejde nám o retrospektivu, ale o poctu a vzpomínku – gesto vůči skvělému umělci, pedagogovi, dobrému člověku, který nás letos opustil.