Laboratoř Jaroslava Kučery

20. 2. – 18. 4. 2024 Aktuální výstava

Galerie G18 zve připravovanou výstavou návštěvnictvo do světa československé kinematografie nejen 60. let. Výstava Laboratoř Jaroslava Kučery ukáže práci kameramana jako tvůrčí a uměleckou. Vernisáž proběhne v pondělí 19. února 2024 v 18 hodin na adrese Štefánikova 5670, Zlín.

Středobodem výstavy je práce Jaroslava Kučery, který neodmyslitelně patří mezi nejvýznamnější tvůrce československé kinematografie druhé poloviny dvacátého století. Je znám jako progresivní kameraman, který určil vizuální podobu řady českých filmů (mj. Démanty noci, Sedmikrásky, Ovoce stromů rajských jíme, Všichni dobří rodáci nebo Adéla ještě nevečeřela).

Výstava navazuje na předešlé projekty o kameramanovi (nejen) české nové vlny Jaroslavu Kučerovi, které vyšly z rozsáhlé a zcela neznámé pozůstalosti, jež obsahuje fotografie, negativy, diapozitivy, rodinné filmy, nikdy nezveřejněné denní práce, zkušební záběry (odhalující i postprodukční úpravy) a jiné filmové materiály na 16 mm a 35 mm pásu,” popisuje Kateřina Svatoňová, spolukurátorka výstavy.

Archiv Jaroslava Kučery je jednak materiálově a mediálně velice pestrý, jednak je dokonalou „učebnicí“ nejrůznějších filmových postupů a možností experimentace s klasickým filmovým materiálem. Ke koncipování výstavy proto bylo pozváno studentstvo z různých oborů FMK UTB ve Zlíně, které společně promýšlelo jednotlivé Kučerovy mediální praktiky a rozkrývalo jeho způsoby práce. 

Vystavení Kučerova díla v prostorách Fakulty multimediálních komunikací přináší oproti dosavadním projektům nové možnosti. Cílem této výstavy tedy není pouze představení Kučerovy práce, ale vytvoření specifické laboratoře a prostoru komunikace – mezi minulostí a současností, mezi fotografií a filmem a mezi studenty různých oborů, kteří společně výstavu připravují,“ doplňuje Svatoňová.

Experimentální laboratoř doplní i kreativní dílna G18 EduLab, která byla podpořena Národním plánem obnovy. Návštěvnictvo různých věkových skupin tak bude mít možnost prozkoumat zákulisí práce kameramana z různých úhlů i prostřednictvím galerijního kufříku. V prvním týdnu bude výstava doplněna také o doprovodný program pro studentstvo FMK UTB ve Zlíně a veřejnost, kompletní doprovodný program zveřejníme na našem webu a sociálních sítích. 

Výstavu zahájí vernisáž, která proběhne 19. února 2024 v 18:00 na adrese Štefánikova 5670, Zlín. Samotná výstava pak potrvá od 20. 2. do 18. 4. 2024, vždy v otevírací dobu pondělí–čtvrtek od 13 do 18 hodin.