plakát k virtuální výstavě best in design

Virtuální výstava soutěže Best in Design 2020

11. 12. 2020

Mezinárodní soutěž Best in Design v rámci Zlin Design Weeku už 11 let podporuje mladé designéry – a to i v době kultuře nepřející. Společně s přihlašováním do dalšího ročníku této soutěže se totiž otevírá i unikátní virtuální výstava vítězů a finalistů z roku 2020. Otevřena je 24 hodin denně od 8. 12. 2020 do 31. 1. 2021.

Netradiční koncept využívá prostředí Mozilla Hubs v takovém rozsahu vůbec poprvé a kromě vystavení exponátů ve virtuálním prostředí umožňuje návštěvníkům vzájemně interagovat. Prostřednictvím svých avatarů spolu mohou vzájemně konverzovat i sdílet obsah. Vyzkoušet to můžete sami na https://bit.ly/BiDTop30

Jedním z podnětů, které stály za zrodem výstavy, bylo právě vytvoření prostor, kde se budou moci designéři, porotci, partneři i návštěvníci vzájemně potkávat. Výstava měla být realizována právě v naší galerii G18. Tyto plány však narušila další vlna pandemie, a tak se začalo pracovat na jiných formátech s postupně se měnícími opatřeními.

Co ve virtuální výstavě uvidíte?

Návštěvníky čekají ukázky prací 30 finalistů z oděvního, průmyslového, produktového, grafického či digitálního designu. Originalita a míra inovativnosti, např. využití nové technologie, nebo materiálu. Funkční hledisko, ergonomie, uživatelský komfort, bezpečnost, snadná údržba, ekologická stránka. Estetická kvalita, symbolický a emocionální obsah a v neposlední řadě celková úroveň zpracování a potenciál uvedení do výroby,“ popisuje kritéria, která porotci během výběru hodnotili, Ladislav Škoda, šéfdesignér firmy Tescoma. 

V netradičním prostoru si návštěvníci mohou prohlédnout například práce designérky Nikoly Mikulecké, která porotu zaujala netradičním návrhem pivní pípy, nebo Lukase Keysella s jeho návrhem univerzálního světového jazyka. Nebude však chybět ani kolekce During the Sunset Milana Flíčka, absolutního vítěze soutěže.