Promítání filmu LIDI

11. 7. 2023

Od září hrdě spolupracujeme se spolkem Q prostor Zlín a letos se poprvé po jejich boku stáváme součástí akce Slavex Pride. Ve středu 19. července v 18 hodin v galerii proběhne promítání filmu LIDI, kterého se zúčastní režisérstvo filmu Kateř Tureček. Následovat bude set DJ Muikku.

 

O filmu

„Šak si moja.“ Nebinární režisér*ka Kateř Tureček probírá, objevuje a objasňuje trans* identitu ve stylizované dokumentární mozaice. Kombinace profesionálního natáčení, záznamů z mobilu a 3D animace vytváří napětí a souběžnost mezi tradicí, historií, trans* aktivismem a intimním životem. Protože žádný člověk ani kmen nežije odděleně. Nahlížíme tak do rodinné kuchyně při smažení řízků, okázalých příprav na Jízdu králů, sundávání stahovací pásky v koupelně, setkání pravěkého kmene či do fantazie o prezidentce, kterou rozlítila nedostatečná právní ochrana trans* osob. Poznáváme, že euforie pramení z pochopení. V rámci podpory marginalizovaných skupin byl film vytvořen štábem složeným výhradně z trans* lidí a žen. Upřímný vhled do života trans* lidí v Česku prostřednictvím intuitivního identitárního filmu.

 

Kateř Tureček (1993) se převážně věnuje dokumentární režii, pedagogice a aktivismu. Pochází ze slováckého Kyjova. Absolvovalx na Katedře dokumentární tvorby na FAMU v Praze. Ve svých filmech se soustředí na tabuizovaná témata, znázornění autenticity a rozličné formální přístupy v dokumentárním filmu. Veřejný zájem, který filmy vytvářejí, Kateř využívá k mediální osvětě daných témat. Zaměřuje se na komunitní výrobu filmu ve spolupráci s marginalizovanými skupinami tvůrců*kyň a k těmto principům se vrací i v jejich prezentaci.

Těšíme se na vás ve středu v 18 hodin!