foodprint výstava banner

Mezinárodní výstava FoodPrint v G18

25. 4. 2019

Jsme to co jíme…

Projekt, jehož iniciátorem je Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně (CZ) a spolupracující subjekty – Katedra dizajnu nábytku a interiéru TU Zvolen (SK), Taipei Tech (TW), Universidade do Algarve (PT).

Název v sobě spojuje významy JÍDLA, potravy a se slovem TISK pak odkaz na moderní digitální technologie tisku, dvojrozměrné, i ty nejaktuálnější 3D. Lehkou změnou výslovnosti pak můžeme v anglické zvukové podobě slyšet i význam STOPY, kterou člověk OTISKUJE do jím obývaného prostoru.

Aniž bychom si celý cyklus sami pro sebe denně definovali a pojmenovávali jeho fáze, žijeme jej, jsme jeho původci a uživatelé. Je dobré mít na paměti, že obsahuje výrobu, i s jejími přebytky a odpady (slupkami, skořápkami, olistěním apod.), distribuci i s obalovou technikou, konzumaci v nějakém prostředí a s nějakými prostředky, marketing každé fáze cyklu, který se uplatňuje i v té poslední, recyklační etc…

Jak nevzpomenout mytického hada Úrobora, který požírá vlastní ocas a stává se tak symbolem celistvosti, jednoty v nekonečnosti a zároveň věčného návratu. A právě tento aspekt vybízí k odpovědnému chování na všech úrovních cyklu. Člověk je sice od počátku nepříliš vědomým hybatelem tohoto procesu, ale zároveň za něj dnes už nese zásadní odpovědnost, za jeho podobu, proporce, důsledky. Je proto dobře, že do něj vstupuje nejen jako aktivní účastník, ale také jako koordinátor schopný reflexe a se schopností řídit procesy směrem k trvalé udržitelnosti celého systému.

Projekt FOODPRINT chce reagovat právě na tuto neukončenost, cykličnost, “úroborovitost“ našeho, lidského vztahu k jídlu. Ten není jen a pouze poživačný, ale také produktivní a reflexivní. Chceme zkoumat všechny části jídelního řetězce (jednotlivě či komplexně) v tvůrčí perspektivě tradice i nejsoučasnějších technologií (jež – někdy dramaticky – mění veškeré oblasti lidského konání).

Chceme hledat odpovědi na otázky, které téma jídla a jeho dopadu na náš život otevírá, v celém spektru designu, respektive ve všech jeho možných odvětvích. Právě za hranicemi jednotlivých specializací se mohou nalézat nová, překvapivá a revoluční řešení.

Webové stránky k výstavě ZDE.

Výstava FoodPrint bude v galerii G18 přístupná od 4. – 14. 5. 2019.

Její vernisáž se tentokrát neobvykle odehraje v pondělí 6. 5. 2019 v 18:00 a všichni jsou srdečně zváni.

Zveme také na doprovodný program k výstavě:

Komentovaná prohlídka se supervizory projektu se uskuteční v rámci Gallery Tour 4. 5. 2019 ve 14:15.

Dále také zveme na Kafé s kurátorem, které se uskuteční 8. 5. 2019 od 11:00 do 12:00, kde hlavní kurátorka galerie Romana Veselá představí vize a plány G18 do budoucna.

14. 5. 2019 v 18:00 představí Anna Minx Závody robotů.

V rámci Zlin Design Weeku je i prodloužená otevírací doba galerie: 4. – 10. 5. 2019 každý den od 10:00 do 18:00 hodin včetně víkendů a svátku.

 

Autor textu k výstavě FoodPrint: Miroslav Zelinský