Fashion Revolution v G18

18. 4. 2023

U nás v galerii G18 se snažíme dávat prostor důležitým společenským tématům. Proto jsme se letos zapojili do programu celosvětově fungujícího hnutí za udržitelnější módní průmysl Fashion Revolution. Mezinárodní Fashion Revolution Week odstartuje jako každý rok 22. dubna na Den Země a potrvá do soboty 29. dubna. Fashion Revolution je mezinárodní iniciativa, která vznikla v Londýně, v přímé reakci na pád bangladéšské oděvní továrny Rana Plaza, 24. dubna 2013.

V jejich troskách zahynulo 1130 lidí a více než dalších 2500 bylo zraněno. Hlavním cílem Fashion Revolution je zvýšit ve společnosti povědomí o tom, jak funguje módní průmysl  a jaké negativní dopady jeho fungování přináší. Kampaň rovněž usiluje o maximální možnou transparentnost dodavatelského řetězce oděvních značek.

V galerii G18 týden odstartuje pondělní opening showroomu prací studentů z ateliéru Design oděvu a Designu obuvi. Pokračovat budeme kreativními workshopy recyklace a upcyklace, filmovým promítáním, nebo taky přednáškou o udržitelných materiálech. 

 

Program akce: 

Pondělí 24. 4. 

19 hodin – Fashion Revolution Opening | galerie G18

Úterý 25. 4. 

8–12 hodin – Edukační program pro školy | galerie G18

15 hodin – Workshop upcyklace tenisek | galerie G18

17 hodin – Promítání filmu Fashion Goes Green & beseda s režisérem | galerie G18

Středa 26. 4. 

8–12 hodin – Edukační program pro školy | galerie G18

14 hodin – Workshop upcyklace z bannerů | galerie G18

Čtvrtek 27. 4. 

8–12 hodin – Edukační program pro školy | galerie G18

15 hodin – Přednáška Materiály / textil / udržitelnost od matériO Prague | galerie G18

19 hodin – Promítání filmu Slay | galerie G18

Pátek 28. 4. 

8–12 hodin – Edukační program pro školy | galerie G18

Sobota 29. 4. 

10 hodin – Workshop NESHITA | QUITKOVA, Kvítková 4122, 760 01 Zlín

Workshop upcyklace tenisek

Přemýšleli jste někdy, co se stane s reklamovanými teniskami? Vždy končí ve spalovně. Existují však určité výjimky. Například český obchod s teniskami Footshop poskytuje tenisky z reklamací mladým návrhářům, kteří z nich vyrábí nové použitelné doplňky nebo umělecká díla. Proto se v úterý 24. dubna 2023 od 15 hodin, uskuteční workshop se studentem ateliéru Design obuvi Arnoštem Mikuličkou, který vás provede kreativní upcyklací* reklamovaných tenisek. 

Promítání filmu Fashion Goes Green 

Úterní večer zakončíme v 17 hodin promítání filmu Fashion Goes Green, na které naváže následná beseda s režisérem Emanuelem Ruggiero. Tento dokument zkoumá kulturní dědictví brněnského textilního průmyslu a ukazuje, jak se historie prolíná se současností; jak se toto dědictví odhaluje v současném městě a jeho nových textilních projektech. Kdo jsou dnes lidé tvořící textil v Brně? Kam se průmysl ubírá? Je to jen lokální scéna, nebo existují potenciální otevření mimo náš region a zemi? V čem je jižní Morava bohatá a jedinečná? Hlavní linií příběhu je: historie – tradice – inovace – udržitelnost. /English friendly

Workshop upcyklace bannerů 

Reklamní bannery jsou hojně využívaným materiálem, které po akci přestanou mít svoji funkci a většinou pak míří na skládku či do spalovny. Ve středu 26. 4. 2023 přijďte vdechnout nový život potenciálnímu odpadu a vytvořte si tak originální kousek, který osvěží váš šatník! Od 14 hodin na vás čeká workshop s Terezou Černohorskou, která upcykluje z banneroviny a vytváří z ní skvělé batohy, ledvinky, pěněženky a další doplňky. Její tvorbu můžete znát z merche Moravské galerie nebo třeba festivalu Rock for People. Na workshopu si můžete vytvořit jednoduché ledvinky, crossbagy, peněženky či jiné doplňky.

Přednáška Materiály / textil / udržitelnost

Ve čtvrtek 27. dubna 2023 od 15 hodin proběhne přednáška materiálové knihovny MatériO Praha, která se věnuje environmentálním dopadům materiálů a aplikaci principů cirkulární ekonomiky. Přednáška s názvem Materiály / textil / udržitelnost vás provede životním cyklem textilních materiálů, podívají se na různé ekologické dopady a prozradí, jak nejlépe vybírat materiály pro udržitelnější výrobu. Je lepší bavlna nebo recyklovaný polyester? S čím se potýká módní a textilní průmysl z hlediska udržitelnosti? A co nové inovativní materiály? Jsou opravdu lepší?

Promítání dokumentu Slay 

Ve čtvrtek od 19 hodin se podíváme módě pod kůži s projekcí dokumentárního filmu Slay, který odkrývá zákulisí módního průmyslu. Dokument se zabývá kožešinou, kůží a vlnou, greenwashingem a dopadem značek používajících zvířecí kůži na lidi, planetu a zvířata.

Workshop NESHITA 

V sobotu 28. dubna 2023 od 10 hodin pořádáme ve spolupráci s ateliérem QUITKOVA workshop s názvem NESHITA, který je pro každého, kdo touží po vlastnoručně vyrobené tašce, ale vlastně se mu moc nechce šít. Workshop NESHITA je založený na kreativním přístupu, netradičním řešení a jednoduchosti, ve které je krása. Zažijte terapii designem a odneste si nejen zážitek, ale i tašku NESHITA  z odložených bannerů, které díky vám dostanou druhou šanci. Vše potřebné k práci pro tebe bude připravené na místě. 

 

Od úterý 25. do pátku 27. dubna nabízíme v dopoledních hodinách edukační program pro základní a střední školy vždy od 8–12 hodin.
Termín si můžete rezervovat na emailu:
galerie@g18.cz, nebo na čísle: +420 733 124 390.

 

Místo konání: Galerii G18 najdete na adrese Štefánikova, 5670, Zlín. Jedná se o budovu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, U18, která se nachází v centru Zlína u trolejbusové zastávky Školní. Galerie se nachází v přízemí vpravo a přístup je bezbariérový. Sobotní workshop NESHITA se bude konat v novém designovém ateliéru/obchodu sutu & cover QUITKOVA, který se nachází na adrese Kvítková 4122, 760 01 Zlín. 

 

Akce Fashion Revolution Week je připravována za podpory statutárního města Zlín.


*Upcyklace je proces přeměňování odpadového materiálu nebo nepotřebných produktů v nové materiály či produkty lepší kvality, pro zlepšení hodnot životního prostředí.